3 Haziran 2013

Bu yazıyı öyle bir gururla yazıyorum ki!

Bu yazıyı yazarken ne kadar üzgün olduğumu ve yorgun olduğumu anlatamam.. Blog dünyasından biraz uzakta kaldım şu 2 haftadır. Hem yazılılar için yazı yazamadım hem de Reyhanlı yüzünden.. Türkiye'de bu kadar karışık olaylar olurken yazı yazmam, eğlendirmem aşırı mantıksız oldurdu çünkü. 
Şimdi zamanı yaklaşık 5 gün önceye alalım...
Tv izliyorum ve izlenecek hiçbir bok yok. Ne açacağımı bilemedim, orayı açıyorum ya günlük saçma diziler var ya da başka bir kanal açıyorum evlilik programı. Eskiden bir son dakika haberi olurdu, "Şu öldü, böyle oldu, bomba var." falan filan diye artık onlar da kalmadı ya da kalamadı..

Bari twittera geçeyim ben, bakalım bizimkiler ne bok yiyor diye düşündüm ve açtım bilgisayarı.. twitter sayfası açıldı ve ne twitler ne rtler gördüm.. Taksim'de bazı olayların olduğu kesin.. PuCCa sürekli rt yapıyor yarıma ihtiyacı olanlar için şu numara şeklinde twiti, Gonca Vuslateri (Yalan Dünya - Eylem/Vasfiye teyze) yüzünün fotoğrafını koymuş gözler kıpkırmızı, surat bitkin ama bir o kadar da dirençli.. Altına da biber gazıyla başlayan bir şeyler yazmış, lan dedim noluyor??
Hemen google isimli amcama yazdım, "Taksim" diye, sağ olsun hemen altta çıkarıverdi Gezi Parkı diye. Okudum haberleri... AVM yapılmasına karar verilmiş güzelim ağaçları kesip yıkıp biçip.. Şok oldum resmen..  Nasıl bunu düşünebilirler, nasıl canlı topluluğunu katledebilirler diye düşün düşün kendimi yedim.. 
Günler geçmeye başladıkça her yerde eylemler yapılmaya başladı.. Ankara, İzmir, Eskişehir vs derken Adana'da da oldu bu eylem.. Tabi ben ki siyasal bilimler okumayacağını bilse de siyasete bayılan bir manyağım, koşa koşa gittim eylemlere.. 
Eylem yeri Adana'nın tam ortası, kocaman bir meydan.. Tabi gelirken otobüste de olaylar karıştı.. Gezi Parkı olayını istemeyenler bir tarafta, isteyenler bir tarafta oturdu.. Çok duygulandım, o yolculuk boyunca sürekli sohbet edildi.. Bir anda kendimi tanımadığım onlarca abla ve abi arasında buldum otobüste.. 
Sonra şoför yolların kapalı olduğunu söyledi ve bizi eylem yerine 15 dakika uzaklıkta bir yerde indirdi şerefsiz.. İstese öyle de bir dönerdi ki o yoldan ama dönmedi işte, nedeni de malumunuz.
Bir sürü abla ve abiyle beraber o caddede hızlı adımlarla sohbet ede ede yürüdük.. Yolda bir sürü kavga eden insan gördüm.. Bir genç bağırıp duruyordu yaşlı birine.. Amca da ona "Saygısız seni." gibisinden bir şeyler diyordu.. Sanırım amcanın gözleri görmüyor veya kulakları duymuyor; ya da en kötü ihtimal gösterilmesi engellendi ve kulağı kapatıldı.. 
Vardık eylem yerine.. Yaklaşık 5 bin insan.. Benim gibi düşünen kocaman 5 bin insan.. Chplisi, Mhplisi, Akplisi, Bdplisi, Tkplisi vs vs her partiden ya.. Adanasporlusundan tut da Demirsporlusu.. Galatasaraylısı veya Fenerbahçelisi; herkes oradaydı..
Kimisi birlikteliği göstermek için takımının formasını giymiş, kimisi de kendi tuttuğu partinin bayrağını taşıyor.. Ama amaç tek! O park yıkılmayacak! Avm birilerinin bir yerlerine bir şekilde monte olacak!
Eylemciler olarak normalce bağırırken birden çığlık sesleri.. Bembeyaz kocaman toma geliyordu lan.. Anlatamam sana onun büyüklüğünü.. Hadi anladık kocamansın ama sen hakla insan ezebiliyorsun sen? Nasıl bu kadar hızlanıyorsun? Biz senin geldiğini neden çığlıklarla anlayalım di mi? Arkasından da tazyikli su fışkırtıyor böyle döndüre döndüre.. İnsanların üstüne üstüne..
Tabi biz Adanalıyız oğlum, yaz geldi bir de oh serinledik diye düşünüyoruz böyle durumlarda.. Eylem 2 katı kadar sert bir şekilde devam etti, bağıra çağıra bir dolu şey söyledik.. 
Derken..
Birden bir koku.. Allah'ın belası gibi.. Nefes aldırmıyor, alsan bir dert almasan bir dert.. Alırsan eğer genzin yanıyor, ağzında bok gibi bir tat bırakıyor, gözlerin kançanağı oluyor lan ağlıyorsun birden.. Almasan zaten sonun malum..
Tam durduğum alana attılar, herkes öksürüyor.. Ben de dahil.. Sağ olsunlar, peçete ve limon dağıttılar.. Herkes çok kötü, minicik çocuk önümde can çekişiyor, kocaman yaşlı bir adam öksürüyor herkes onu bir yere götürmeye çalışıyor..
Sonrasındaysa yine pankartlar. "BİZ ADANALIYIZ OĞLUM, BİBERİN ACISINI SEVERİZ BİLÜYÜN MÜ?" diye.. Kurban olurum lan ben size, canım şehrimin insanı bu ülkenin savunucuları.. 
Sonra eve geldim yaklaşık 2 saat kalıp.. Nenemi, buradaki halamı, annemi ve taa Amerikadaki halamı bir gör.. And içirdiler bana katılmayacaksın diye..  Bu konuda ne yaparım hiçbir fikrim yok.. 
Hemen evden takip etmeye başladım kalan olayları.. Taksim'i daha çok gördüm, yandaş kanalları, Adana'ya yapılan saldırıları.. Öyle resimler ve videolar gördüm ki.. 
.....
Buradan asla küfür etmek, birilerine laf söylemek istemiyorum. Sadece olayları anlatıyorum ben. Bizzat yaşadığımı.. Ancak medyada hiç gösterilmemesini, hiç bir şey olmamış gibi devam edilmesini de kınıyorum..
Buradan bu direnişi destekleyen tüm ünlülere sonsuz teşekkürler.. Kimin ak kimin kara olduğunu da gördük zaten.. 
Eğer tutup da buradan küfür etseydim mazallah içeri atalardı beni ya.. Provakasyona gerek yok, tabi şimdilik!
.....
Gülse Birsel'e, onun o harika yazısına da sonsuz teşekkürler.. Hayranım o kadına zaten.. Yalan Dünya Ekibine, PuCCaya, Okan Bayülgen'e, Dizüstü Edebiyat ekibine, Göksel'e (Hani şarkı söylemiş ya, en sonunda da park için bir şeyler söylemiş) ve destekleyen herkese.. 
Lütfen tüm bloggerlar yazsın böyle bir yazı.. Kimseyi küçük düşürmeden, provakasyon yapmadan.. Nolursunuz hiçbir şey olmamış gibi sevgilinizi anlatmayın, kim ne giymiş dert etmeyin.. 


16 yorum:

 1. Olduğu gibi yayınlayabilir miyim?

  YanıtlaSil
 2. Tabi ki. Bu arada BlogStar olayında da tebrik ederim seni :)

  YanıtlaSil
 3. okudum yazınızı ve çoğu yerin altını çizdim
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler yazdıklarınız için, kimseye küfretmek bize yakışmaz zaten ama dik durmallıyız, kıvırmamalıyız:))

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle, bundan sonra taraflar belli olur zaten -inşallah-

  YanıtlaSil
 6. valla çok eğlendim okurken.
  :)

  YanıtlaSil
 7. valla çok eğlendim okurken.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Üzülüyorum bu şeyleri okuyunca ve duyunca. polislerin yaptıkları cok saçma. ama size de anlam veremiyorum daha neyi savunduğunuzu bilmiyorsunuz. gezi parkında ağaçlar kesilmiyor, yakılmıyor, yıkılmıyor. sadece yerleri değiştiriliyor.. savunduğunuz şey adına yaptıklarınızın sonuçlarına bir bakın. çevreci ayağına çevreyi batırdınız. istanbulda bir camiyi(adını hatırlamıyorum) mahvetmişler. dine saygı da kalmamış(var miydı ki??) içeride bira şişeleri vardı ya! sizin derdiniz gezi parkıyla falan değil. derdiniz iktidarla. şu olayların kimin ekmeğine yağ sürdüğünü görmüyor musunuz? Suriye'de ölen insanlar için tek laf etmeyen amerika kalkmış bize insan haklarından bahsediyor?! dört gözle bizim birbirimize girmemizi bekliyorlar. Türkiye baharıymış..! soruyorum sana savunduğun gezi parklarından herhangi birine kaç kez gittin? kuzenlerin geldiğinde onlari gezi parkına mı götürdün avm ye mi?

  YanıtlaSil
 9. Biz Adana'^da oturuyoruz ve Adana'da gezi parkı gibi olan tek yer Menderes. Orada da her zaman piknik yaparız normalde, o gün değişiklik yapıp gittik. Sonuçta o ağaç dediğimiz şey de bir canlı ve hiçbir canlı ona yapılacak saçma değişikliği kabul etmez. Bu eylem Mendereste de olsaydı aynı şekilde yapılırdı emin ol, Adana'da. Ben yazıda da söyledim buradan provakasyon yapmak istemiyorum diye. İnsanların içleri doldu artık, her şeyden, gözler yavaş yavaş açılıyor. Ve ben ekmeğe yağ falan sürmüyorum, ne yaşadıysam onu yazdım. Çevreci ayağına çevreyi katledenler konusunda da haklısın ancak eğer sana zor kullanırlarsa senin de elinde kendini savunacak bir şeyin yoksa ne yapacaksın?
  Suçlu sadece iktidar demiyorum ancak insanları fişekliyen de o. Ben çevreyi katledenleri kınıyorum zaten

  YanıtlaSil
 10. Rica etsem "İnsanların içleri doldu artık, her şeyden, gözler yavaş yavaş açılıyor." cümlesini açar mısın? ne ile dolmuş insanların içi merak ettim.. Birde "Canlı ve ona yapılacak saçma değişiklik" hakkında da şöyle düşünmeni tavsiye ederim; çalışma masanda çok sevdiğin bir çiçek var ama oraya kitaplarını koyman gerek. ne yaparsın? ben saksıyı alır camın önüne koyardım. Bence çiçeklerde bundan rahatsız olmazdı.. Taksimdeki de aynı şey. Polisin size yapmış olduğu şey tabi ki yanlış, hele de hiçbir uyarı olmadan aniden yapmışsa.. ama bazıları var ki biber, soğan ne varsa dibine kadar hakediyorlar. eylemin de bi adabı usulü var. sizin Adanada nasıldı bilmiyorum ama Ankarada yaşayan arkadaşlarım bunun eylemden başka herşeye benzediği konusunda hemfikir. kaldirimlar, otobüs durakları yerlerinden sökülmüş, dükkanların camları indirilmiş ve en beteri ellerine tencere tavayı alan sokaklarda gürültünün dibine vurmuş. Siz buna direniş mi diyorsunuz??
  Çok değil bir kaç ay önce kürtaj meselesi gündemdeydi. bazı 'çağdaş' arkadaşlar kürtajın kendisinin en doğal hakkı olduğunu söyleyip yine muhalif oldular. kimse de çıkıp "o bir canlı! Konuşamıyor, kendini savunamıyor olması size onu canice ÖLDÜRME hakkını vermez!" demedi. dedin mi ? ben görmedimde, zira bütün yazılarını(birçogunu beğenerek) okudum.. şimdi üzülerek görüyorum ki; O AĞAÇLARIN CANI, KÜÇÜCÜK BİR BEBEĞİN CANINDAN DAHA DEĞERLİYMİŞ! ki kürtaj meselesinde sesi çıkmayan zihniyet ağacın CANINI savunmak adına yazılar döktürüyor, şiirler diziyor... Hayır! Ben bu zihniyeti kabul etmiyorum!..

  YanıtlaSil
 11. "Adana çukurova belediye başkani 3 dönüm seyhan korulugunu yok etti tık yok." buda bir alıntı. niye eylem yapmadın bunun için? bu arada her iddiasına varım senin ve diğer eylemcilerin yarısının bu olaylar çıkana kadar taksimde bir gezi parkı olduğundan haberiniz bile yoktu.? Var mıydı? :)
  "CHP'li Kadıköy Belediyesi otopark inşaatı için ilçenin en büyük camiinin bahçesindeki ağaçları kestirdi. Acaba Taksim eylemcileri CHP'li belediyenin cami bahçesinden söktürdüğü ağaçlar için de duyarlılık gösterecekler mi?" //Adem Özköse

  YanıtlaSil
 12. Sonucta ben de bir ogrenciyim ve hayatimda hic Istanbul'a gitmedim. Ben de twitterdan ogrendim neler olup bittigini. Kurtaj meselesine gelince o da Adana'da patladi zaten ama bu konuyu bayan bloggerlara birakmak istiyorum.
  Elimden geldigince yazmaya calistim bir seyler ve yasadim hepsini. Ben de desteklemiyorum tabi ki ortaligi kasip kavuranlari. Ancak Adana'da gercekten savunmazsizdik, sinemanin orasi kan goluydu o coplardan dolayi.
  Ve bak yine ayni sey. Ben gormedim o haberi haberleri az cok takip etmeme ragmen. Medyanin da agzi baglaniyor bence, belki de yayinlandi ama ben gormedim.
  Yorumlarin icin tesekkur ederim, farkli dusunceler ya da benzerin bir farklisi her zaman iyidir ancak bu sekilde yargilanmak hic hosuma gitmedi, benim elimde olan bir sey degildi cunku Gezi Parki'ni gormemem ya da haberlerden haberdar olmamam. Yine de sagol

  YanıtlaSil
 13. Ne demek, her zaman :) bazı sorularıma cevap vermemişsin ama olsun.. yazılarını okumaya devam edeceğim ve değerli yorumlarımı hiç eksik etmeyeceğim. sağlıcakla kal. :)

  YanıtlaSil
 14. Ne demek, her zaman :) bazı sorularıma cevap vermemişsin ama olsun.. yazılarını okumaya devam edeceğim ve değerli yorumlarımı hiç eksik etmeyeceğim. sağlıcakla kal. :)

  YanıtlaSil