9 Ekim 2014

18'e doğru adım adım...

Sadece bundan birkaç sene önce, neredeyse her gün "Acaba 18 olmak nasıl bir şeydir?" diye merak ediyordum.. Ne yani, şimdi barların kapısı sonuna kadar açık, (ki zaten aslında boydan dolayı yaş sorulan bir insan değildim) evden kaçmacalara okey ve polis amcalara "Size ne beöö, ben 18'im tağammı?!" deme günlerim mi başlayacaktı?! Nasıl yahu, ne ara ben bu kadar büyüdüm!
Olgunlaştığımı hissediyorum.. Bir tek o hissi anlatamıyorum sanırım, öylece içimde yaşayıp duruyorum.. Üniversite yaklaşıyor zaten, bundan daha güzel ne olabilir ki diye düşünürken kendi sorumun cevabını veriyorum aslında kendime, "olgunlaşmak".
"Olgun insan" tanımını bana 2 yıl önce sorsan, "İnsanlara göre nerede oturup kalkması gerektiğini bilen insan ama bana göre içi şişmiş, ruhu sönmüş, edepli durmaya çalışan kişi" derdim. Bildiğin bu cevabı verirdim ama şu an işin rengi değişti.. Büyüdüm!
Her doğum günümde hayatım boyunca bende iz bırakan iyi veya kötü şeyleri anlatırdım normalde. Bazen bir kağıda yazar çöpe atardım, bazen de burada seninle paylaşırdım. Neden bilmiyorum, beni rahatlatıyor mu onu da bilmiyorum, tek bildiğim şey artık anlatmayacak olmam.. İz bırakan olayların bıraktığı izleri hâlâ kendimde taşıyorum belki, ama tekrar anlatmak, kendini paralamaktan başka bir şey değil sanki.. 
Yarın doğum günüm. Geçen seneki doğum günümü hatırlarsın, nasıl mutlu olmuştum, yazmıştım buraya da. Geçen senekini de hatırlamamıştım, arkadaşım mesajla hatırlatmıştı ben biyoloji testi çözerken "Hediyeni vereceğim yarın." diye. "Ne hediyesi" demiştim de sonradan aklıma gelmişti. Bu sene böyle olmadı ama, hatırladım.. Sanırım o yüzden hatırladıkça "Keşke o günü atlasak, yaşamasak" diyip durdum.. 
Üniversite için gün saydıkça, sınav günü de yaklaşıyor.. Bembeyaz bir sayfa açacağım üniversitede, daha olgun bir Uska, daha az boka batan bir burna sahip Uska, daha az rezil olan bir Uska.. Baksana, ben bile yan yana getirince bunları, kendime inanamadım! Yahu ben kendimi tanıdığımdan beri burnu boktan çıkmayan manyak deli dolu bir insanım.. Ama telefon numaramı değiştiriyorum yani, o kesin.. 
Mutlu muyum? Çok! Ama çok da yorgunum. İstediğim şeylerin çoğuna sahibim, bundan daha güzel ne olabilir ki? 
Ya dünyanın en saçma blogu olarak anlattığı blogum sayesinde kocaman bir gazetede (ki binasının önünden geçerken nefesim kesilirdi, götüm üç buçuk atardı) 3 ay yazdım! Burası sayesinde yine, elle tutulur bir kitaba ortak yazarlık yaptım. Kendi kendime yazdığım 4 kitap var, senaryo denemelerim, öykü çalışmalarım.. 
Buraya başlarken yazdığım ilk yazıyı hatırlıyorum da, tüm cümlelerimde "Belki bir gün" geçiyordu. "Belki bir gün kitabım olur, belki bir gün köşem olur, belki bir gün bir şeyler yazarım" Eeee! "Belki bir gün" bugünlermiş!
"Son sene oldu, burayı boşladı" diyeceksin, çok çok haklısın. Ama o kadar yoğun ki, o kadar bela bir sene ki.. Bence son sene değil, "yorgunluk ve stres senesi." Güya demiştim ki ben her zaman yazarım.. Bok her zaman yazarsın Uska, gördük işte halini, kaç aydır yoksun.. Bu arada artık düşmanıma "Allah sana benim gibi bir çocuk nasip etsin" diye beddua etmeyeceğim, "Son sene olursun inşallah!" diyeceğim..
Burası, beni çok mutlu eden yerlerden oldu.. İnan bana, öyle güzel yorumlar aldım ki, gece gece mutluluktan ağladığım oldu.. Adam bildiğin bana "Her üzüldüğümde senin blogunu okuyup mutlu olmaya çalışıyorum, iyi ki varsın." yazmış, ben ağlıyorum.. Adam bana "Sen mutluyum dedikçe ben daha çok mutlu oluyorum." diyor, ben yine ağlıyorum.. Asla bırakmayacağım dostluklar edindim ben.. Haa, ama bazı manyaklar var ki, beni üzmedi aslında, kendime gelmemi sağladı.. Bi yazımın altına yazmış biri "Bu blog kadar günahkar bir blog görmedim, pis köpek dinsiz." Allahım, okuyup okuyup gülüyorum! Ya da PuCCa'yla tanıştığım gün yazının altına "Ne gerek var, saçma saçma şeyler." yazanı mı dersin.. olumsuz yorum beni kendime getiriyor yani!
Ama küçükken olsa, birisi bana olumsuz bir şey söylese, yerden yere atardım kendimi. Büyüdüm işte. 
Bunu da söylemek istiyorum.. Ben normalde insanları "sevdiklerim" ve "nefret ettiklerim" diye ayırırdım.. Artık insanlar benim için "sevdiklerim" ve "ölürse üzülürüm dediklerim" oldu.. 
Yazıyı virgülle bitireceğim bu arada, buralarda olacağım çünkü..
Son birkaç şey daha.. Bir şeyi eğer çok istersen, ama bak, gerçekten çok istersen oluyor! İnan bana!
Hiçbir şeyden vazgeçme, sonuna kadar git.. Takıntılarımızla varız lan biz, öyle de manyak insanlarız!
Şimdi ben yaşlanıyor muyum ya,,,,,


10 yorum:

 1. Doğumgünün kutlu olsun Uzun saçlı kel adam :) Keşke bu aklımla 18 yaşıma dönebilsem ya da ne bileyim bir on sene öncesine falan.Ne çok şey istedim değil mi ? Ama olsun her yaş kendince güzel.Umarım her yaşını dolu dolu pişmanlıların olmadan yaşarsın.

  YanıtlaSil
 2. Şimdiden iyi ki doğmuşsun, iyi ki USKA olmuşsun, yazmaya karar vermişsin diyelim mi o zaman?? 18'imi doldururken ( ya da yeni girecekte olabilirim bilmiyorum. Hesap makinesi 18 gösteriyo işte :D) benzer düşüncelere sahip birinin olduğunu görmek beni mutlu etti. Benzer düşüncelerden kastım tamamen copy-paste :D bende üniversiteye hazırlanıyorum, yazma konusu - ki bi halt becerebilmiş değilim - ve olgunlaşmakla ilgili olanlar. Başarıların birçok insanın da hayali. Tebrik ederim bunlar için seni.
  Üniversiteden korkmuyorum şahsen, çok fazla stres yapıp kendini üzmene gerek yok. Bu azim ve istek varken hayallerini gerçekleştirebileceğine eminim. Ben okumadan da bişeyler yapabileceğimin - en azından aç kalmayacağımın :) - inancındayım ama tabii ki hayallerim için okumam şart. Neden bilmiyorum strese giresim gelmiyo hiç. Neyse alt tarafı doğum gününü kutlayacaktım. Çok uzadı bu. Doğum günün kutlu olsun USKA :)
   

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya Mell, ben şu an o kadar şımardım ki bu kocaman paragrafı görünce, iyi ki varsın :)
   Tekrar sonsuz kere sonsuz teşekkür ederim ^_^

   Sil
 3. Yaa harika yazmışsın. Bazı insanlar anlatmak istediklerini çok farklı cümlelere dökebiliyolar.İşte sen onlardansın :)
  Geçmiş doğum günün kutlu olsun.Ve hala kalbinde taşıdığın "belki bir gün"lerin varsa hepsi yeni yaşında gerçek olsun :)
  Bence yaşadığın yıllara çok güzel şeyler sığdırmışsın.
  Büyümek çok farklı. Düşüncelerimiz bir başka boyuta taşınıyor sanki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim, çok çok teşekkür ederim! ^_^
   Aynen öyle, büyümek fazlasıyla garip ve farklı...

   Sil
 4. Nice Mutlu Senelere...

  Ödülünüz geldiiii :)
  http://birdelininpembedefteri.blogspot.com.tr/2014/10/12den-vurdum.html

  YanıtlaSil
 5. Uskaaaa :) (her yorumda adını uzatarak söylemem alışkanlık haline geldi ya )
  doğum günün tekrardan kutlu olsun :) Nice beraber senelere :)
  Ben de var ya aynen öyle diyordum.Kesin yazarım ya.En kötü hafta da bir yazarım dedim.Ayda bir anca yazıyorum ya:( Çok özledim ya.ZAten yazı hiç okuyamıyorum.Böyle arada hasret duydukça bloglara giriyorum :)
  USKA çok az kaldı.Bu işi hallederiz biz :)

  YanıtlaSil