21 Haziran 2015

"Gelelim YGS meselesine" yazı dizisi, ilk yazı.

Anlatmaya nereden başlayacağımı inan bilmiyorum ama madem birkaç tavsiye vereceğim, geçen yazı da içine katarak anlatayım.. 
Biliyorsundur, her yaz belli bir süre yazlığa gidiyorum.. geçen yaz (yani 11. sınıfın sonu) kimle konuşsam bana "yazın çalış, sakın ihmal etme" filan dedi.. ben de daha çok "bugün hangi filmi bitirsem, aaaa bak şu roman çok güzelmiş hemen bir günde bitireyim, arkadaşlarımla nereye gitsem, offf bu oda çok sıcak; tuvalette mi yatsam acaba?" kafasındayım..
Neyse, gel zaman git zaman, benim yazlığa gideceğim gün geldi.. o güne kadar ama kitap açmamışım bu arada, tamamen kendimi film izlemeye adamış bir haldeyim.. pis rakiplerim kitap bitirmeye, o fem simetri stoklarını tüketmeye başlamış, kepaze Uska "ne tarafa yatsam acabaaa!" kafasında.. "Hemmmen" dedim, "kendine gel!" 
Yazlık için olan valizim hazır bu arada. Açtım valizi, içine bir kimya bir matematik soru bankası attım.. Söz verdim güya bir de, yazlıkta bunları bitiririm diye.. 
Yazlığa vardım, valizi açtım.. sonra bir şey oldu, bizimkilerle görüşmem için aşağı inmem gerekti. Sonra eve bir geldim, dırırırım! 
Valizdeki her şeyi dizmişler bir yerlere, reçel falan da getirmiştim, onları dizerken kıyafetlerimi falan da dizivermiş annemler. Önce kitap getirdiğimi unuttum, bir hafta falan aklıma gelmedi.. Sonra hemen sordum tabii, "Kitaplarımı gören var mı?" diye. Herkes "hayır" diyor, ben delirmek üzereyim. 
Ve kitaplarım kayboldu. Zaten getire getire iki tane getirmişim, olana bak yani, rezil oldum. "Aman" dedim, "zaten bütüüüüün kış çalışacak zaman var, yazın da tatil yapıver, unut şunları!" 
Tavsiye 1: Ne zaman "Amaaaan!" desem, başıma gelmedik bok kalmıyor abi. Ve tüm hazırlananlara söylüyorum, yazınızı iyi değerlendirin. Bir yaz sadece ya, sonra kaç tane yaz geçirirsiniz güzel güzel. Benim önerim Palme-Ygs kimya soru bankasını bitirmeniz ve fem simetri matematik serisi var 3 kitap ygs.. onu da halletseniz yeterli bence.
Haziranın son haftası başlayan yazlık maceram mükemmel ötesi gitti. Bi kısmını yazmıştım zaten buraya da. neyse, ama var ya en güzel yaz tatilim diyebilirim. Bütün arkadaşlarım bomba, ben sınavım olduğunu unutmuşum, her gün geziyoruz. Ağustosun 1'inde annem her zamanki aramasını yaptı biz nargile içerken.. sohbeti aynen yazıyorum:
-efendim anne?
-N'apıyorsun?
-oturuyoruz bizimkilerle.
-4'ünde dershanen başlıyormuş, mesaj geldi şimdi. Sınav varmış önce.
-Öyle mi.. (vidan azabı mod:on)
-Hiç çalıştın mı yazlıkta, doğru söyle oğlum.
-Iıı, şey. Ben yarın eve geliyorum haberin olsun anne.
Veeee Uska, dershanesinin başlamasına 2 gün kala eve gelir! (Bu arada kitaplarım komidinin arkasına düşmüş, son gün buldum. Film gibi di mi?) O iki günde sadece matematik çalıştım.. o dediğim kitap var ya hani fem simetri, onun ilk kitabını bitirdim sadece.. 
Tavsiye 2: Anne sözü dinleyin.
Ve dershane başladı.. Yoğun bir tempo yok, başlangıç diye çok zorlamıyorlar. Ben de onlara kıyasla daha elimde tutuyorum ipleri.. iyi gibiyim, çalışıyorum, ama çok orantısızım. Ya çok çalışıyorum ya hiiiiiç çalışmıyorum.
Tavsiye 3: Bunu sakın sakın yapma! Adam gibi makul miktarda ders çalış. Bir gün çalışmazsan diğer gün "sabaha kadar çalışıcam" deme, çalışılmıyor çünkü yazın o sıcağında.. 
Neyse, zaman yavaş yavaş akıyor.. Duyuyorum böyle herkesten, "ben günlük 800 soru çözüyorum, biyolojim bitmek üzere, fizik mi, hahaaayyy kıçımı sallasam full yaparım. Geometri bitti bile, oha sen hâlâ matematik mi çalışıyorsun?" Bir de kendime bakıyorum, sıfırdan başlamış gibiyim..
Tavsiye 4: Böyle konuşanların yüzde doksan dokuzu sınavda kötü yaptılar, üzülerek söylemek zorundayım. Sana bu senenin en en önemli tavsiyesini vereyim, insanları duymamaya çalış. Kendinle ilgilen sadece. 
Ve dershanedeki ilk gerçek deneme sınavının vakti gelir.. Bakalım deli manyak Uska, bu sınavda nasıl bi saçmalık yaşayacaktı.. 

5 yorum:

 1. Ben de ikinci kez girdim sınava. En güzel yazım geçen yazdı. Hiiç çalışmadığım yaz. :-)
  'Dershane başlasın, onlarla bir gider hallederim' işi olmuyor gerçekten. Az daha olsa yazın başlamak lazım, kafa rahat olur.
  Her gün düzenli çalışan insanların son ay geldiği noktaya ise bir dakikalık saygı duruşu!
  Ve ve ve... O 'günlük 800 soru'cuları sallamayın. Kesinlikle. :-)
  Güzel bir yazı dizisi Uska, up up up!

  YanıtlaSil
 2. Güzel tavsiyeler canım. Ben hiç böyle tavsiyeler verememiştim.
  Buralara dönmene sevindim. Blogun değişmiş ya geçen girdiğimde böyle değildi :D

  YanıtlaSil
 3. uska bu dediklerimizi yapan olursa kesin iyi sıralama yapar
  Yalnız şu dershanenin ilk sınavını hala hatırlıyorum.Ne çabuk geçmiş :)

  YanıtlaSil